دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 11:13

5 سوالی که باید قبل از شروع پروژه طراحی سایت ، از خودتان بپرسید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سوالات متداول طراحی سایت

چرا نباید همیشه به پروژه طراحی سایت بدون دانستن پاسخ های سوالات تان، بله بگویید. من این امتیاز و شانس را داشتم تا با ده ها پروژه طراحی وب سایت مستقل در طول سال ها کار کنم. برخی تنها به سادگی طراحی صفحات ورودی وب سایت بودند. برخی دیگر نیز پیچیده تر بوده و صفحات متعددی را در بر می گیرند. برخی نیز روی برندسازی متمرکز می باشند. از طراحی لوگوهای ساده گرفته تا اسناد بازاریابی برای معرفی برند و استراتژی های بازاریابی. و در حالی که هر پروژه طراحی سایت با دیگری متفاوت است، فاکتورهایی که به من کمک می کند تا به یک پروژه طراحی وب سایت بله بگویم، همیشه یکسان باقی مانده است و باقی خواهد ماند.

 سوالات رایج قبل از آغاز طراحی سایت

تلاش و کوشش برای گفتن "نه" در اوایل شغل خود، بسیار سخت بود که "نه" بگویم. هر پروژه ای که در مسیر من یافت می شد را قبول می کردم. قبول نکردن برخی پروژه های طراحی برای من به معنای از دست دادن درآمد بود- که برای طراحان مستقل وب سایت بسیار جبران ناپذیر است. اما هم چنان که زمان می گذرد، و شما پروژه های طراحی بیشتری را کار می کنید، خود را این گونه می یابید که به تعداد زیادی از پروژه های طراحی سایت "نه" می گویید، به خود اجازه می دهید تا با مشتریانی کار کنید که از کار کردن با آن ها لذت می برید.

اما چگونه مشتریانی را که می خواهید با آن ها کار کنید را می یابید؟

چگونه قبل از این که با مشتریانی شروع به کار کردن کنید می دانید که به چه شکل می باشند؟

البته، شما ممکن است هرگز این امر را ندانید تا زمانی که با آن ها کار کنید (و خسارات و صدماتی را متحمل شده باشید). این چیزی است که من را به ساخت لیست از سوالاتی سوق داد که باید قبل از قبول کردن پروژه طراحی سایت به آن ها جواب دهم و سپس پیش روم. این لیست فقط برای من است و به من کمک می کند تا دریابیم که در ارتباط با یک مشتری بیشتر به چه چیزهایی ارزش می نهم. هر چه احساس مثبتی در پاسخ دادن به سوالات داشته باشم، بیشتر تمایل دارم تا از پروژه طراحی وب سایت به طور کلی لذت ببرم.

من معمولا از خود این سوالات را بعد از دریافت جزئیاتی از پروژه طراحی سایت، می پرسم، از این رو این مورد مانند مرحله نهایی قبل از این که "بله" بگویم محسوب می شود.

 

سوالاتی که باید از خود بپرسید.


این سوالات مانند یک سری دستورالعمل ها برای قبول کردن کار جدید به حساب می آید. من باید قبل از شروع پروژه طراحی، درباره بیشتر آن ها احساس خوبی به دست بیاورم.

 

1.آیا قبلا با این مشتریان کار کرده اید؟


اگر من از کار کردن با این مشتری لذت برده ام، دوباره مورد دیگری را اضافه می کنم. اگر این تجربه را نداشته باشم، آن را خالی می گذارم.

اگر با یک مشتری کار کرده باشم و از کار کردن با آن ها لذت نبرده باشم، من آن پروسه را خاتمه می دهم و با احترام و ادب می گویم "نه".

کار کردن با مشتریان تکراری که دوست دارید می تواند بسیار خوب باشد. به این دلیل است که ساخت روابط طولانی مدت مانند یک طراح وب سایت مستقل بسیار ضروری و واجب می باشد.

 

آیا مشتری قبلی، این مشتری جدید را معرفی کرده است؟


به تجربه من، اگر یک مشتری از کار کردن با شما لذت برده باشد، با مشتریان جدیدی می آید که شما را به آن ها پیشنهاد و معرفی نموده است. مشتری جدید نیز حالا راضی تر از افرادی می باشد که توسط آن ها به سمت شما آمده اند.

من همیشه کارهای جدیدی را که توسط مشتریان سابق موفقیت آمیز من پیشنهاد شده است را اولویت بندی می نمایم.

 

آیا تا به حال جدول زمانی را برای پروژه طراحی سایت توافق و تایید کرده اید؟ آیا محافظه کاری ها و نگهداری هایی برای خود در نظر گرفته اید تا اگر مشتری دیرکرد هایی را انجام داد از آن ها به نفع خود به کار ببرید؟
پروژه هایی که در تاریخ های مشخص شده نمی تواند تکمیل شود، می تواند به یک تاثیر دومینو واری از نتایج بد برای طراح وب سایت مستقل ختم شود.

اگر پروژه ای به اتمام رسیده باشد و شانسی وجود ندارد تا پرداخت هایی داشته باشید، نشانه ای از این می باشد که برای پروژه های بعدی باید اطمینان به دست بیاورید که امنیت هایی را در قراردادی مشخص می کنید که برای پایان پروژه در نظر گرفته شده است (مگر این که "شما" دلیل دیرکردها باشید).

به علاوه، زمانی که یک پروژه طراحی سایت در تاریخ های مقرر تکمیل نمی شود، می تواند وارد پروژه یا پروژه های بعدی شما نیز بشود. در این جا هیچ سناریو موفقیت آمیزی برای شما به عنوان طراحی وب سایت مستقل وجود ندارد. تقسیم کردن توجه تان به دو پروژه طراحی سایت به صورت همزمان می تواند تاثیرات منفی را بر هر دو بگذارد و به شانس دریافت ارجاعات و مشتریان ارجاعی شما آسیب وارد می نماید.

همان طور که در پست خود درباره "سه موردی که نیاز دارید تا قبل از شروع یک پروژه طراحی سایت مستقل بدانید" بیان نمودم، همراه بودن با مشتریان در ارتباط با تاریخ های ارائه تحویل پروژه، یک عامل اساسی و ضروری در موفقیت پروژه طراحی سایت محسوب می شود.

 

آیا به طور کامل حوزه پروژه را درک کرده اید؟


این مورد به این معنا می باشد که "آیا شما دقیقا می دانید که چه مواردی را باید برای این پروژه تحویل بدهید؟" اگر این مورد نیز نامشخص بود، بلافاصله یک تماسی را با مشتری بگیرید تا این مورد را به توافق و تایید برسانید.

حوزه پروژه طراحی سایت باید قبل از این که برای هر کاری توافق کنید، مانند آینه صاف و شفاف باشد.

 

آیا بودجه مشتریان با کاری که شما انجام می دهید، مطابقت دارد؟
این مهم ترین سوالی است که باید از خودتان بپرسید.

خیلی از طراحان وب سایت مستقل برای قبول کردن دستمزدی که در ازای انجام دادن کار یا پروژه دریافت می کنند، عجله دارند. اگر شما به اندازه کافی درباره دستمزد تان فکر کرده باشد، همه چیز برای شما ساده و راحت است و مشتریان شما نیز همین احساس راحتی را به دست می آورند. اگر مشتریان شما درخواست دستمزد کمتری داشته باشند، به طور جدی و بلافاصله به رد کردن پروژه طراحی سایت فکر کنید.

من می دانم گفتن این مورد از عمل کردن آن آسان تر است، اما من به شما قول می دهم که این بی ارزش و کم توجهی به خودتان می تواند شغل طراحی سایت مستقل تان را تخریب کند. این مورد به مشتریانی که نباید با شما کار کنند، امکان دسترسی به مجموعه مهارت ها و استعدادهای تان را به ازای کمترین دستمزد و هزینه می دهد. به این ترتیب است که این مورد در زمینه ای که فعالیت می کنید، اختلال هایی وارد می نماید (من بیشتر از این ها ارزش دارم).

همیشه نسبت به دستمزد خود پایدار باشید و از آن تخطی نکنید.

 

با پرسیدن این سوالات قبل از قبول پروژه طراحی وب سایت، می توانید آمادگی لازم را کسب کنید و بتوانید با آگاهی و هوشیاری بیشتری پروژه مد نظر را انجام دهید. مطمئن باشید که پرسیدن این سوالات پیشاپیش، می تواند به نفع شما باشد و بیشتر از این که برای مشتریان منفعت هایی را به همراه داشته باشد، برای شما مفید بوده و نتایج مثبتی را به وجود می آورد.

با انجام این کار از دردسرهای احتمالی به دور خواهید ماند و با مشکلاتی از قبیل پرداخت نکردن و یا دیر پرداخت کردن با مشتریان، درگیری های لفظی، بدعهدی ها، درخواست های بسیار، ایجاد تغییرات بسیار و مواردی از این قبیل را رو به رو نخواهید شد.

از همه مهم تر به این ترتیب به مشتریان خوب و معقولی دست می یابید که نام شما را توسعه می دهند و به این ترتیب، آینده بهتری برای شغل طراحی سایت مستقل شما در انتظار می باشد.

خواندن 233 دفعه