یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 12:33

بررسی دلایل ترک سایت توسط کاربران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بررسی دلایل ترک سایت توسط کاربران

 

یکی از موضوعات مهمی که پس از طراحی سایت در خصوص سئو مطرح می شود، حضور کاربران در وب سایت می باشد. اگر سایتی راه اندازی شود و پس از آن نتواند مخاطبان را به سوی خود جذب کند  در واقع تلاش های آن ها بی فایده بوده است و صاحبان وب سایت و مدیران باید دلایلی را که سبب عدم حضور مخاطبان در وب سایت می شود را شناسایی کنند و آن را برطرف نمایند.چرا کاربران سایت شما را ترک می کنند؟ برای بررسی دلایل عدم حضور کاربران با ادامه این پست ما را همراهی کنید. 

چرا کاربران سایت ما را ترک می کنند؟

همان طور که اشاره کرده ایم دلایل مختلفی برای این موضوع مطرح می شود. یکی از اصلی ترین آن ها قدیمی بودن سایت است. پس برای برطرف کردن اولین دلیل، پیشنهاد می شود هر دو سال یک بار به بازبینی طراحی سایت خود بپردازید و سعی کنید از متدها و تکنولوژی های جدید برای طراحی سایت استفاده نمایید.همیشه به خاطر داشته باشید که ظاهر سایت در جذب مخاطبان و خواندن پست به صورت کامل ، بسیار موثر می باشد. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که وب سایت های با ظاهر جدید می توانند اعتماد بیشتر کاربران را جلب کرده و عدم ترک وب سایت توسط کاربران خواهد شد. 

از دیگر دلایلی که در این امر دخیل است تکنولوژی استفاده شده در سایت می باشد. شما باید از تکنولوژی های بروز استفاده کرده و جای برای تکنولوژی های کهنه و قدیمی قرار ندهید. اگر از طراحی انیمیشن استفاده می کنید ،jQuery  را بکار بگیرید و در صورت پخش اهنگ و ویدئو  HTML5 را بکار ببرید. این موارد سرعت بارگذاری بالایی داشته و همچنین برای موتورهای جستجو و کاربران قابل فهم است. فراموش نکنید فلش پلیر در سال های گذشته محبوب بوده و هم اکنون برای بسیاری از مرورگرها غیرفعال بوده و بهتر است موارد جایگزین آن را استفاده کنید. 

نحوه ی نگارش و ادبیات مناسب

هیچ وقت نمی توانیم یک ادبیات مشخص شده را برای همه ی سایت ها در نظر بگیریم. مثلا ممکن است شما یک فروشگاه اینترنتی اسباب بازی داشته باشید یا یک سایت تحلیل خبرهای سیاسی پس نوع نگارش و ادبیات وب سایت با توجه به مخاطبان و نوع خدمت و محصول مشخص می گردد. اگر از ادبیاتی استفاده کنید که با سلیقه مخاطبان و البته محدوده سنی آن ها مناسب نباشد قطعا موجب عدم اعتماد و سرخوردگی مخاطبان خواهید شد و آن ها به دلیل وجود چنین تناقصی سایت شما را ترک خواهند کرد. پس به سادگی از کنار این موارد رد نشوید اگر هدفتان بالا بردن سئو سایت و جذب مخاطبان است این نکات را به خوبی رعایت کنید.

تبلیغات آزار دهنده 

اگر تنها راه درآمدزایی شما به واسطه تبلیغات است پس مجبورید آن ها را حفظ کنید و نمی توانید به صورت کلی آن ها را حذف نمایید اما اگر غیر از این است مجبورید که تبلیغات را حذف نمایید تا بازدید سایت شما کم نشود. افرادی که به شما تبلیغی را می دهند انتظار دارند کاربران وب سایت شما جذب آن تبلیغ شده و به وب سایت شان مراجعه کنند اما اگر بیش از اندازه تبلیغ داشته باشید به سایت تبلیغ دهنده کمک کرده اید و نه کاربران را در سایت خود حفظ کرده اید و البته موجب می شوید تا آن ها به سرعت سایت شما را ترک کنند. 

بهتر است برای اینکه تبلیغات شما تاثیرگذار باشد از ارتباط معنایی و ایده های نو استفاده کنید و تلاش کنید تبلیغاتی را در وب سایت خود انجام بدهید که با موضوعات سایت شما مرتبط است و البته نیازی نیست هر محصولی را تبلیغ کنید بلکه به دنبال محصولات و خدمات باکیفیت برای تبلیغ باشید. تا اعتبار سایت شما از دید مخاطبان نیز محفوظ گردد. 

تبلیغات آزار دهنده

 

پخش خودکار اهنگ یا ویدئو

حتما برای شما هم پیش امده که وارد یک سایت شده اید که به صورت خودکار اقدام به پخش اهنگ یا ویدئو کرده اند. حالا فرض کنید در محیطی کاری هستید که صدای سیستم نیز زیاد است و شما وارد چنین وب سایتی می شود قطعا اولین کاری که می کنید بستن وب سایت مورد نظر است. این موضوع در طراحی فروشگاه های اینترنتی اهمیت بیش تری داشته است حال آن که ممکن است برخی از کاربران سرعت اینترنت بالایی نداشته باشند و با این شرایط ترجیح بدهند برای بدست آوردن محتوا به وب سایتهای دیگری مراجعه نمایند. 

سرعت سایت بالا نیست

سرعت سایت هم در سئو تاثیرگذار بوده و هم می تواند در نگه داشتن مخاطب در وب سایت موثر باشد. معمولا کاربران با مراجعه به وب سایت های که سرعت بالایی ندارند ،سریعا خسته شده و سایت مورد نظر را ترک می کنند. این شرایط زمانی حادتر می شود که صاحبان وب سایت سرور ارزان و ضعیف استفاده می نمایند و کاربران با اخطارهای چون ۴۰۴ یا خطای ۵۰۰  روبرو می گردند. پس سرعت بالای سایت می تواند کاربران را برای مدت بیش تری در وب سایت شما نگه دارد. 

البته این نکته را نیز بخاطر بسپارید که استفاده از تصویرهای نامناسب و حتی مطالب نامرتبط می تواند کاربران را سریعا از وب سایت خارج کرده و به سمت سایت دیگری ببرد. کاربر وقتی عنوان یک مطلب را می خواند به صفحه ی مورد نظر مراجعه می کند و اگر در همان ابتدای مطلب متوجه شود که به محتوای موردنظرش نمی رسد ممکن است سریعا وب سایت شما را ترک کند. 

نحوه ی غلط دسترسی و منوی سایت

برخی از وب سایت ها به گونه ی طراحی شده اند که کاربر به محض ورود در آن سردرگم می شود و اگر به دنبال یک محتوا خاص باشد به سختی می تواند آن را پیدا کند. شما باید به نوعی طراحی وب سایت را انجام بدهید که منوها به سادگی در دسترس باشند و همچنین دسترسی به تمامی مطالب به سهولت انجام گردد. 

 

وب سایت در موبایل به درستی نمایش داده نمی شود

 

کاربران عزیز می توانید لینک { آشنایی با اشتباهات رایج در طراحی صفحه "تماس با ما" } را نیز مطالعه نمایید. 

وب سایت در موبایل به درستی نمایش داده نمی شود

همانطور که می دانید امروزه با گسترش گوشی های همراه بسیار از کاربران ترجیح میدهند حتی در اتوبوس و مترو به دنبال پیدا کردن محتوایات مورد نظرشان باشند. اما اگر به سایتی مراجعه کنند که در گوشی همراه شان به درستی نشان داده نشود سریعا آن را ترک کرده و به سراغ وب سایت های دیگر می روند. در صورتی که  درسایت شما استاندارهای ریسپانسیو رعایت نشده باشد ممکن است کاربران زیادی به محض ورود سریعا از سایت خارج شوند و شما امار زیادی از بازدیدها را از دست بدهید. 

خواندن 99 دفعه