سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 15:12

موتور جستجوی گوگل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

موتور جستجوی گوگل

این روزها با وجود موتور جستجوی گوگل دیگر بدست آوردن اطلاعات در مورد هر چیزی برای ما بسیار ساده و راحت شده است. مثلا اگر شما بخواهید در خصوص طراحی سایت اگاهی پیدا کنید کافی است که به موتور جستجوگر گوگل مراجعه کرده و در کادر مشخص شده کلمه یا عبارت مورد نظرتان را تایپ نموده و Enter کنید و در نهایت با انبوهی از اطلاعات روبرو می شوید که هر کدام از آن ها میتوانند در آموزش شما تاثیر زیادی داشته باشند. 

گوگل (Google)

جستجوگر گوگل یک موتور جستجو می باشد که روزانه افراد زیادی از آن استفاده می کنند که مالکیت آن بدست گوگل می باشد. گوگل به واسطه ی این وبگاه در روز درآمدهای زیادی را بدست می آورد که واقعا رقم چشمگیری است. راه اندازی این وبگاه در سال ۱۹۹۷ آغاز گردیده است.در بین کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند این موتور جستجو بیشترین میزان کاربرد و بازدید را داشته است و به روشهای مختلفی از آن استفاده می گردد. 

اصلی ترین هدفی که گوگل داشته است پیدا کردن صفحه مورد از میان صفحه های موجود است. البته به جز متن اطلاعات دیگری مثل تصویر از بخشهای دیگر موتور جستجوگر گوگل در دسترس قرار می گیرد. لازم است بدانید که ترتیب قرارگرفتن نتیجه های گوگل به عاملی با نام رتبه بستگی داشته است. دارندگان وب سایتها همیشه تلاش میکنند تا بتوانند سئو سایت خودشان را بالاتر ببرند تا  بتوانند در میان صفحه های گوگل رتبه ی بهتری را بدست بیاورند. 

11 نکته مفید در خصوص عملگر :site در موتور جستجوی گوگل

وبمسترها معمولا ناراضی هستند که چرا این دستور در موتور جستجوی گوگل دقت زیادی نداشته است ولی اگر چندین دستور را با یکدیگر ترکیب کنید میتوان کاربردهای مناسبی را حاصل کرد. برخی از دستورهای ساده که البته بسیار رایج نیز هستند را در ادامه مشاهده می کنید که شما نیز میتوانید آنها را بکار ببرید. 

1)دستور Site:example.com ( وقتی شما ادرس سایت را با دستور :Site ترکیب کنید در واقع سبب می شوید تا امار تقریبی از میزان صفحات ایندکس شده را از سایت موردنظرتان را مشاهده کنید). 

2)دستور Site:example.com/folder (استفاده از زیرشاخه به عنوان ساده ترین راه برای کاهش نتایج گوگل است. اگر شما تسلط کافی به ساختار سایت موردنظرتان داشته باشید برایتان کاربردهای زیادی دارد)

3)دستور Site:sub.example.com (اگر از این دستور استفاده کنید میتوانید همه مطالبی را که در یک زیر دامنه وجود دارد به واسطه موتور جستجوگوگل فراخوانی کنید)

4)دستور Site:example.com inurl:sub ( این دستور هم مانند دستور فوق عمل میکند ولی نسبت به آن انعطاف و قابلیت های زیادتری داشته است)

5)دستور Site:example.com inurl:param ( موتورجستجوگر گوگل با این دستور میتواند همه ی صفحاتی که در لینک آنها عبارت param وجود داشته است را به شما نشان بدهد).

6)دستور Site:example.com text goes here ( با کمک این دستور موتور جستجو مطلب مورد نظر شما را در بین همه ی صفحات جستجو می کند و نتیجه را به شما نمایش میدهد).

7)دستور Site:example.com this OR that ( با این دستور شما میتوانید چند عبارت را در یک زمان جستجو کنید و موتور جستجو صفحاتی را به شما نشان میدهد که شامل هر کدام از آن ها و یا هر دوی آنها باشد).

8)دستور Site:example.com ~word (این کاراکتر به شما کمک می کند تا علاوه بر عبارتی که جستجو می کنید کلماتی که شبیه به آن هست را نیز برایتان به نمایش بگذارد).

9)دستور “Site:example.com intitle:”text goes here ( این دستور فقط متن های را جستجو میکند که در تگ هدر  <TITLE></TITLE> وجود داشته اند و به معنی ساده تر موتورجستجو گوگل فقط عنوان صفحه را بررسی می کند و متن را نادیده می گیرد).

10)دستور Site:example.com filetype:pdf (با کمک این دستور شما میتوانید نوع خاصی از فایل را در سایت موردنظرتان به واسطه موتورجستجوگر را جستجو نمایید).

11) دستور “Site:.edu “text goes here ( مطلبی را در همه ی سایتهای دارای پسوند موردنظرتان جستجو نمایید). 

موتور جستجوی گوگل

کارکرد موتور جستجوگر گوگل

استفاده از موتور جستجوی گوگل به قدری فراگیر و گسترده شده است که می توان از آن به عنوان یک مرجع اطلاعاتی یاد کرد. این موتور جستجوگر الگوریتم های مختلفی داشته است. دیگر نیازی نیست که بخواهیم مطلب بیشتری در خصوص معرفی گوگل برای شما ذکر کنیم چون هر کدام از شما ممکن است بارها از آن استفاده کرده باشید یا حتی سایتی را برای خودتان درنظر گرفته باشید. کار موتور جستجوی گوگل زمانی شروع می شود که شرکت یا شخصی در آن لینکی را ثبت کرده باشد یعنی پیش از اینکه کاربر جستجوی را انجام بدهد. زمانی که شما لینکی را ثبت میکنید ،گوگل در صفحات مختلف شروع به خزیدن کرده و اطلاعات موجود را جمع آوری می نماید. گوگل با خزیدن در هر صفحه و بررسی اطلاعاتی که صفحه وجود داشته است ،همه ی لینک های را که وجود دارد و به دیگر صفحه های داخلی مرتبط می شوند را مورد تحلیل و بررسی قرار میدهد. 

کارکردن با موتورجستجوگر گوگل نیاز به دانستن و تکنیک های خاصی داشته است ولی برای افراد یا شرکت های که خودشان سایت داشته اند نکاتی وجود دارد که دنبال کردن آنها سبب می شود تا در صفحه ی اول نتایج گوگل قرار بگیرید. 

صفحه اول نتایج گوگل

قرارگرفتن در صفحه ی اول گوگل برای هر کدام از صاحبان کسب و کارها و فروشگاه ها بسیار مهم است و اهمیت ویژه ی داشته است. دارندگان وب سایتها و صاحبان کسب و کارها برای اینکه در اولین نتایج گوگل باشند متخصصانی را استخدام می کنند تا آن ها را به هدف برسانند. در ادامه 9 تکنیک را برای قرار گرفتن در صفحه ی اول گوگل مشاهده می کنید:

1) نام دامنه کوتاه باشد

2)متا تگ عنوان تاثیر زیادی در قرار گرفتن وب سایت در نتایج اولیه داشته است

3)متا تگ توضیحات که در صفحه سایت نشان داده نمیشود ولی از عوامل مهم قرارگیری در نتایج اول گوگل است

4)تگ عنوان H1 که عنوان مقاله شماست و در بالای محتوای صفحه سایت شما قرار میگیرد

5)یکی از مهم ترین مسائل برای افزایش رتبه سایت ، استفاده از کلمات کلیدی در متن است. 

6)تگ Alt که شبیه به متاتگ عنوان و توضیحات می باشد

7)لینک های داخلی و لینک های خارجی 

8) سرعت سایت از عوامل مهمی دیگر است که در قرار گرفتن سایت در صفحه ی اول گوگل نقش مهمی داشته است.

9)شما باید پیش از هر چیزی سایت خودتان را بهینه کنید که قطعا با داشتن نقشه سایت انجام می گردد. 

خواندن 186 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 16:29