جمعه, 28 دی 1397 ساعت 17:04

چگونه رنگ سایت را انتخاب کنیم؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چگونه رنگ سایت را انتخاب کنیم؟

چگونه رنگ سایت را انتخاب کنیم؟ شاید بتوان اینگونه گفت که در طراحی سایت نسبت به المان های دیگر به رنگ ها کمتر توجه می شود. وقتی شما می خواهید یک سایت را برای خودتان راه اندازی کنید باید نکات مختلفی را مد نظر بگیرید که یکی از اصلی ترین آنها موضوع رنگهاست. جالب است بدانید که رنگ بندی سایت حتی میتواند شما را بین دو واژه شکست و موفقیت به هدف برساند چون در پروسه طراحی تجربه کاربری یک قسمت اصلی را تشکیل میدهد. برای اینکه بتوانید بهترین رنگ را شناسایی نمایید نیاز به اطلاعاتی دارید که ما سعی کرده ایم به صورت خلاصه در ادامه این پست آن ها را در اختیار شما کاربران عزیز قرار بدهیم.

انتخاب رنگ مناسب سایت

در اینترنت سایت ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند تا بهترین رنگ را برای سایت خودتان انتخاب نمایید:

1) Colorblind Web Page Filter : معمولا از میان مردها 10 درصد آن ها نمیتوانند رنگ ها را به درستی شناسایی کنند و این مورد در خانم ها کم تر است. بیشترین میزان کوررنگی در سبز و قرمز می باشد و کمتر از 0.1 درصد از مردم دنیا هستند که نمیتوانند هیچ کدام از رنگ ها را تشخیص بدهند. این افراد نمیتوانند رنگهای را که شما در سایت خودتان استفاده میکند تشخیص بدهند و قطعا شما نمیتوانید در این خصوص کار زیادی را انجام بدهید. این نکته را به خاطر بسپارید که از میان افراد بازدیدکنندگان سایت شما ممکن است 10 درصد به این عارضه مبتلا باشند پس از دید آنها رنگ سایت را برای یک بار هم که شده ببینید. شما به وسیله ی این سایت معرفی شده میتوانید محیط و رنگ سایت خودتان را برای چنین افرادی بازسازی نمایید و همچنین بررسی کنید که آیا تمامی مطالبی که شما در سایت قرار داده اید برای این افراد خوانایی دارد یا نه. 

2) Kuler : شما به وسیله ی این سایت می توانید برای سایت خود ترکیب مناسبی  از رنگ ها را انتخاب کنید. با توجه به رنگ های که در سایت شما وجود دارد پیشنهادهای را دریافت می کنید و البته ترکیب های رنگی دو تا پنج تایی که با مفاهیم و پیام مرتبط است را به شما معرفی می کند. مثلا می تواند ترکیبی مناسب با رنگ سایت که مضمونی زمستانی داشته باشد را به شما پیشنهاد بدهد. همچنین شما می توانید ایده های را نیز از ترکیب رنگ سایت های دیگر دریافت کنید. قطعا با این توصیف ها متوجه شده اید که این ابزار برایتان بسیار کاربردی است و به شما کمک کند تا بهترین رنگ را انتخاب کنید. 

رنگ بندی سایت

انتخاب رنگ پشت زمینه ی سایت اولین تصمیمی است که شما باید در خصوص سایت خود داشته باشید. این قسمت تاثیر زیادی در فرآیند طراحی و شکل گیری سایت شما ایفا می کند دقیقا مثل زمانی که می خواهید رنگ متن ها را انتخاب کنید. در این خصوص بهتر است از یک قانون ساده پیروی کنید:  رنگ های را انتخاب نمایید که بین رنگ زمینه و متن یک کنتراست قوی را به وجود بیاورند.اگر قصد دارید از رنگ های روشن استفاده کنید به شما توصیه می کنیم رنگ متون تیره را برای خودتان انتخاب نمایید. تمامی نوشته های شما باید کاملا خوانا باشد حتی برای افرادی که مشکلات بینایی داشته اند.

یکی دیگر از انتخاب های مناسب برای پشت زمینه ، انتخاب عکس مناسب است. البته باید درج عکس سبب نشود که متن ها محو گردند بلکه متون به خوبی به مخاطبان نشان داده شوند و واضح باشند. 

 

رنگ بندی سایت

 

چه رنگی را انتخاب کنم؟ 

اینکه شما برای سایت خود چه رنگی را انتخاب کنید به موارد مختلفی بستگی داشته است.باید به روحیات و سبک طراحی مورد استفاده در سایت توجه نمایید و البته میتوانید از میان مخاطبان خود پیشنهادات را با نظرسنجی دریافت کنید. این تعداد رنگ ها میتوانند از سه تا پنج رنگ متغییر باشند. همین تعداد رنگ ها کافی است چون در صورت استفاده بیشتر قطعا جلوه ی مثل رنگین کمان را برای مخاطبان خود ایجاد می کنید که برایشان بسیار آزاردهنده می باشد. به وسیله همین رنگ ها قسمت های مهم سایت خودتان را مشخص می کنید و میتوانید یک ترکیب فوق العاده را پدید بیاورید. 

یکی از ساده ترین روش های که می توانید به وسیله ی آن رنگ ها را انتخاب کنید نزدیک ترین رنگ به رنگ اصلی است. مثلا اگر قرمز رنگ اصلی شماست، نزدیک ترین به آن مثل آجری، نارنجی می توانند از دیگر رنگ های برای سایت شما باشند. این روش به شما کمک میکند تا سایتی را با ترکیب رنگ های داشته باشید که همگی در یک خانواده رنگی هستند. 

تک رنگ : علاوه بر روش فوق یک رنگ اصلی را انتخاب کنید و یک طیف روشن تر / تیره تر را به عنوان رنگ های دوم انتخاب نمایید تا برای شکل دهی به پالت رنگ بندی سایت استفاده گردند. با این روش نیز می توانید به صورت مستقیمی روحیات سایت خودتان را منتقل نمایید. جالب است بدانید که این روش هم اکنون از محبوب ترین روشهای می باشد که به سادگی رنگ ها ترکیب می شوند و برای افرادی که زیاد در این خصوص تجربه ندارند بهترین گزینه است. 

رنگ بندی سه گانه و رنگ بندی مکمل

از روش های دیگر برای انتخاب رنگ ، رنگ بندی سه گانه است. این روش به این صورت می باشد که بر روی دایره پالت رنگ ها در سه قسمت مخالف بر روی سه رنگ تمرکز می کنیم. اگر میخواهید یک سایت رنگارنگ و شادی داشته باشید این مورد بهترین گزینه است. برای صفحات فرود میتوانید از رنگ بندی سه گانه استفاده نمایید. 

رنگ بندی سه گانه

رنگ بندی مکمل هم به این است که دو رنگ مخالف یکدیگر را که روبروی هم در پالت رنگ ها قرار گرفته اند، انتخاب می کنیم. بر اساس رنگ بندی تک رنگ، رنگ طیف روشن تر/ تیره تر هم برای تکمیل پالت رنگ های سایت انتخاب می نماییم. برای ابزارهای آنلاین و سایت های فروشگاهی این مورد از بهترین انتخاب ها به شمار می رود. 

رنگ بندی مکمل

زمانی که در حال انتخاب رنگ ها هستید حتما به روانشناسی رنگها نیز دقت نمایید چون ما نسبت به رنگ های مختلف واکنش های متفاوتی داریم.

اگر به تازگی تصمیم گرفته اید اقدامات اولیه برای طراحی سایت را انجام بدهید این لینک " استفاده از تکنیک های ساده برای زیبا کردن سایت " نیز می تواند به شما کمک کند. 

خواندن 161 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 30 دی 1397 ساعت 18:24