دوشنبه, 26 آذر 1397 ساعت 17:33

شناسایی رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شناسایی رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت

 

در طراحی سایت اشتباهات رایجی وجود داشته است که متاسفانه ممکن است بسیاری از ما خیلی ساده از کنار آن ها رد شویم و به رفع این اشتباهات نپردازیم. شناسایی رایج ترین اشتباهات در طراحی سایت به ما کمک می کند تا در سایت خود این اشتباهات را نداشته باشیم یا در صورت وجود به رفع آن ها بپردازیم. البته لازم است بدانید به دلیل تنوع متدهای مختلف و تکنولوژی های جدید طراحان کار دشواری را پیش رو خواهند داشت و در میان برخی طراحان این موضوع را فراموش می کند که سایت برای رفع نیازهای کاربران است نه محیطی برای خود آنها. در ادامه این پست شما میتوانید با نکاتی آشنا شوید که به عنوان اشتباه در برخی از وب سایتها دیده می شوند. با ما همراه شوید....

1)وجود چندین فونت در یک سایت

اگر شما یک بنر تبلیغاتی یا تراکت و... را طراحی کنید ممکن است اصلا به حجم فایل دقت نکنید و از چندین فونت برای زیباتر شدن کارتان استفاده کنید اما در طراحی وب سایت میزان حجم صفحه و سرعت بارگذاری بسیار مهم است. شما از هر فونتی که استفاده کنید می تواند از 50 تا 200 کیلوبایت حجم صفحه تان را زیادتر کند پس با تنوع فونتها حجم صفحه افزایش پیدا می کند. به جای اینکه چندین فونت را بکار ببرید از 2 فونت استفاده کنید یکی برای متن هایتان در قسمت های مختلف سایت و دیگری برای منوها و عنوان ها. 

البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که استفاده از چندین فونت می تواند وب سایت شما را غیر حرفه ی جلوه دهد و حتی کنار هم قرار گرفتن این فونتها زیبایی وب سایت شما را از بین ببرد و تناسب به صورت صحیحی در آن دیده نشود. هر فونتی را نیز انتخاب نکنید و 2 فونت انتخاب شده شما باید در یک مجموعه ذهنی قرار داشته باشند. مثلا استفاده از فونت شکسته و فونت فانتزی اصلا نمیتواند زیبا و صحیح باشد. 

2)استفاده زیاد از کلمات کلیدی در یک صفحه

حتما در جستجوهای روزانه خود دیده اید که برخی از وب سایت ها در یک صفحه انقدر از کلمات کلیدی استفاده می کنند و آن را تکرار می کنند که به نوعی کاربرانشان را خسته می کنند و کاربر در چنین شرایطی ممکن است فکر کند با یک محتوای بی ارزش روبرو می باشد. البته وب سایتها با توجه به تکنیک استفاده از کلمات کلیدی در بهبود سئو اینکار را انجام میدهند و نظر کاربران خود را در این قسمت نادیده می گیرند که یکی از اشتباهات رایج می باشد. بهترین راهکار این است که شما متن خود را برای کاربرانتان بنویسید نه موتورهای جستجو و دایره کلماتتان را گسترش بدهید. 

3)استفاده از پخش خودکار موزیک و ویدئو در سایت

اگر شما لینک " بررسی دلایل ترک سایت توسط کاربران " را مطالعه کرده باشید می دانید که یکی از دلایل ترک سایت توسط کاربران ، پخش خودکار موزیک و ویدئو می باشد که به عنوان یکی از اشتباهات رایج نیز شناخته می شود و همچنین می تواند بر روی سئو نیز تاثیراتی داشته باشد. با وجود اینکه پخش موزیک میتواند یک حس خوب به کاربران را بدهد ولی تمامی کاربران سلیقه ی مشترکی ندارند. توصیه می شود که شما حتما در صورت استفاده از موزیک دکمه ی برای قطع آن یا پخش موزیک قرار بدهید. 

 

استفاده از پخش خودکار موزیک و ویدئو در سایت

 

4)وجود بنرهای تبلیغاتی زیاد در وب سایت

اگر به یک اصل بازاریابی دقت کنید متوجه می شوید که هر چقدر میزان انتخاب ها زیادتر باشد میتواند شانس خرید را کاهش بدهد. سایتهای دیده می شود که تمامی تلاششان را بکار می گیرند تا بتوانند کاربران را به یک صفحه ی خاص هدایت کنند که البته بسیار کار اشتباهی می باشد. منظور این نیست که در کناره سایت از بنرهای تبلیغاتی استفاده شود بلکه استفاده از بنر و جملات تاثیرگذار برای هر یک از محصولات شما می باشد. 

بهترین پیشنهاد این است که شما یک محصول شاخص را به کاربران خود معرفی کنید تا شانس فروش بیشتری را داشته باشید. وقتی یک کاربر با انبوهی از بنرهای تبلغاتی روبرو می شود میتواند به نوعی نسبت به شما بی اعتماد گردد و کم تر برای خرید به سمت شما بیاید. 

5)وجود پاپ های زیاد در صفحه 

با وجود اینکه پاپ ها می توانند در صفحه فواید زیادی برای شما داشته باشند و کاربران را به مشتری تبدیل کنند اما اگر به صورت صحیحی از آن ها استفاده نشود می توانند اثر برعکسی را برایتان به همراه بیاورند. مثلا در برخی از وب سایت وجود این پاپ ها موجب می شود تا کاربران نتواند به خوبی محتوایات سایت را مشاهده کنند و سریعا اقدام به ترک وب سایت تان خواهد کرد که هیچ چیز بدتر از این برای شما نیست. 

6)عدم استفاده از تصویرهای مناسب

محتوا نویسان و مدیران وب سایت ها گاهی بدون اینکه زمانی را برای انتخاب تصویر بگذارند با همان جستجوهای اولیه اقدام به استفاده از تصویر برای وب سایت خود می کنند و این خود کار بسیار اشتباهی است چرا که گوگل در گذشته این تصاویر را در وب سایتهای دیگری مشاهده کرده است. تا جایی که می توانید تصاویر را خودتان خلق کنید که همگی از یک سبک پیروی کنند و با یکدیگر هماهنگی های لازم را داشته باشند. اینگونه تمامی تصاویر شما در وب سایت شما میتواند نشان دهنده هویت شما نیز باشند. 

علاوه بر انچه که ذکر کرده ایم موارد دیگری به عنوان اشتباه نیز در وب سایت ها دیده می شوند که میتوان به موارد زیر نیز اشاره نمود:

- طراحی صفحات با عرض زیاد که ممکن است برای مخاطبان شما تجربه ی بسیار بدی را ایجاد کند

- قرار گرفتن باکس جستجو در قسمتی از سایت که اصلا مناسب نیست ( اگر شما بتوانید باکس را در جای مناسبی قرار بدهید به کاربران کمک میکنید تا در صورت پیدا نکردن محتوایات مورد نظرشان از باکس استفاده کنند)

- طراحی نمودن وب سایت با محتوایات غیرقابل تشخیص 

- ضعیف بودن قابلیت خوانایی و درک محتوایات وب سایت

- مسیر دهی اشتباه می تواند موجب سردرگمی کاربران در سایت شما شود

- فرم های ثبت نام پیچیده که در برخی از وب سایت ها وجود دارد و به واسطه ی آن ها اطلاعات زیادی را از کاربران درخواست می کنند

- و...

خواندن 121 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 26 آذر 1397 ساعت 19:45